Marek Belka laureatem Galerii Chwały Polskiej Ekonomii 2013

Profesor Marek Belka został tegorocznym laureatem nagrody Galerii Chwały Polskiej Ekonomii, przyznawanej przez Stowarzyszenie Dyrektorów Finansowych w Polsce – Finexa. Nagrodę wręczono 16 października podczas uroczystej gali wieczornej z okazji 43. Światowego Kongresu Dyrektorów Finansowych IAFEI, której gospodarzem była Finexa. W warszawskim Ufficio Primo wydarzenie to celebrowało 300 gości Kongresu IAFEI oraz niezależni eksperci ekonomiczni, przedstawiciele środowiska naukowego, politycy.

Zanim licznie zgromadzona publiczność poznała nazwisko laureata, laudację na jego cześć wygłosił Jacek Socha, ekonomista, współtwórca polskiego rynku kapitałowego, były minister skarbu państwa, a obecnie wiceprezes PwC. Dzięki ponad 30-letniej przyjaźni, jaka łączy obu panów, laudacja Jacka Sochy była wyjątkowym wystąpieniem, pełnym ciepłych, osobistych wspomnień i refleksji.

Dziękując za wyróżnienie, Marek Belka żartował, iż kiedy otrzymuje się nagrodę za dokonania całego życia, można to interpretować jako sygnał, iż pora się wycofać. Ale on nie zamierza tego robić. Cieszy go praca, w tym ciekawość i uwaga, z jaką społeczność międzynarodowa przyjmuje jego wystąpienia na temat polskiej transformacji i naszego sukcesu gospodarczego. Zachęcał też profesjonalistów z innych branż do tworzenia własnych grup środowiskowych, w których spoiwem są praca, wspólne zainteresowania, osobiste relacje.

Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych laureatów, także sylwetka tegorocznego zostanie uwieczniona w postaci popiersia wykonanego w brązie przez artystę - plastyka. Odsłonięcie popiersia prof. Marka Belki będzie miało miejsce podczas inauguracji wystawy wszystkich rzeźb tworzących Galerię Chwały Polskiej Ekonomii w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. O szczegółach uroczystości poinformujemy w późniejszym terminie.